Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 11 şehirde yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin hemen ardından tüm imkanlarıyla seferber oldu. Sakarya Arama Kurtarma ve Büyükşehir İtfaiyesi’nin 100’e yakın profesyonel arama kurtarma personeli, depremin meydana geldiği 4.17’den hemen sonra yola çıktı. Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla 256 araç, 508 personel ve her alanda verdiği hizmetle yaraları sarmak için mesai harcayan Büyükşehir takımı, bu süreçte enkazda yaptığı başarılı işlerle Kahramanmaraş’ta “umudun” simgesi oldu.

En zor noktalarda başarılı işler
Yaklaşık 13 günlük süreçte en zor görülen enkazlarda saatlerce çalışan Sakarya’nın ekibi, onlarca canın enkazdan yeniden hayata ulaşmasına vesile oldu. Hatay, Adıyaman, Gaziantep’te de farklı ekiplerle enkazda yaşam belirtisi arayan ekipler, görevlerini tamamladıktan sonra bölgede Başkan Yüce tarafından Sakarya’ya uğurlandı. Ekipler, Sakarya’da Büyükşehir bürokratları ve görev arkadaşları tarafından alkışlarla, dualarla karşılandı.

Başkan Yüce’den teşekkür
Bölgede bir canın daha kurtarılması için uykusuz, gündüz, gece mücadele eden ekibe teşekkür eden Yüce, personellerle tek tek görüştü. Sakarya adına gururlu olduklarını ifade eden kurtarma personelleri, görüşmenin ardından uzun süre ayrı kaldıkları yuvalarına döndü. Yüce önderliğinde bölgede 2 bin 500 kişilik konteyner kent kuran Büyükşehir ekipleri, bu bölgelere altyapı imalatı inşa ediyor ve afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılıyor.