Sakarya24 Sakarya Haberleri

Milli Muharip Uçak KAAN, hedefleri TOYGUN ile tanıyacak

0 137

Aselsan’ın geliştirdiği elektro-optik sensör sistemi, termal görüntüleme ve otomatik hedef tanıma gibi birçok görevi icra edebiliyor.

kanada hükümeti, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Türkiye’nin takındığı tavır nedeniyle Ankara’ya silah ambargosu uyguladı.   Bir süre elektro-optik kameraların satışını engelleyen Kanada, daha sonra bu kararından vazgeçti.   Savunma sanayii alanındaki projelerine her geçen gün yenilerini ekleyen Türkiye ise bu durumu fırsata çevirerek kendi kamera sistemini geliştirdi.

TOYGUN’un kullanılacağı uçaklar   Aselsan’ın geliştirdiği elektro-optik sensör sistemi TOYGUN; KAAN, Kızılelma ve ANKA-3 olmak üzere insanlı ve insansız hava araçlarında kullanılacak.   Termal görüntüleme, otomatik hedef tanıma   Yüksek çözünürlüklü termal görüntüleme yapabilen TOYGUN, tekli ve çoklu hedef takibi; otomatik hedef tanıma; lazerle hedef işaretleme ve mesafe ölçme gibi faaliyetleri gerçekleştirebiliyor.

Ayrıca, lazer nokta takibi ile hava-hava ve hava-yer görevlerine uygun hedefleme sistemi de TOYGUN’un özellikleri arasında yer alıyor. Elektro-optik sensör ve hedefleme sistemi   Aselsan, TOYGUN’u şu ifadelerle tanımlıyor: Lazer mesafe bulma görevi   Hedefin mesafe bilgisinin sağlanabilmesi amacıyla lazer mesafe bulma görevi icra edebilecek.

Hedef mesafesi, en az 35 kilometre mesafeye kadar hassas şekilde bulunabilecek.   Ayrıca, verilen koordinata, hız ve pozisyon isteğine göre bakış hattını yönlendirecek ve bakış hattı stabilizasyonu sağlayacak.   TOYGUN, hareketli ve durağan hedefleri görüntünün ortasında tutarak hız, yönelim ve koordinat bilgilerini hesaplayıp dış dünya ile paylaşacak.

TOYGUN teknik özellikleri

Sensör Çözünürlüğü: 1280×1024

Menzil: 35 km’ye kadar

NATO STANAG 3733 ile uyumlu Sensör Ünitesi ağırlığı:

120 kg (azami) Fasetli Cam Modül ağırlığı: 22 kg

Çalışma: -40°C ile +70°C arası

Leave A Reply

Your email address will not be published.