Sakarya24 Sakarya Haberleri

Ramazan menülerindeki artış enflasyonu solladı

0 22

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer “Ramazan ayında iç talepte bir daralma yok; ama müşterilerimiz geçen yıla göre yüzde 80 ila 100 arasında farklı bir fiyatla karşılaşacak” dedi.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer ramazan’da menülerdeki artışın yüzde 100’ü bulabileceğini söyledi. Bloomberg HT yayınına katılan Demirer “ramazan’ın enflasyonun bu kadar yüksek açıklandığı bir döneme gelmesi, bakış açısına göre biraz talihsizlik olarak yorumlanabilir.

Geçen seneye göre yüzde 80 ile yüzde 100 arasında değişen fiyat artışları var. Girdilerimizin en büyüğü çalışan arkadaşlarımız.

Burada geçen sene aynı aya göre çalışanlarımızın şirketlerine maliyetlerinde yüzde 100’ü bulan, hatta bir miktar geçen bir artış var.

İkinci en büyük gider kalemimiz ise hammaddemiz. ramazan’ın gider kalemlerine bakarsak eğer; kırmızı ette yüzde 100’e varan, beyaz ette ise onun biraz daha üstünde olan satın alım maliyet artışları var” şeklinde konuştu. ramazan ayında rezervasyonların nasıl olduğuna dair soruya Demirer “Turistlerin hitap ettiği pazarda 2024’te sıkılaşma öngörüyoruz. Bin liraya satılan bir ramazan menüsü bu sene 2 bin lira olursa dolar bazında satın alma kabiliyetine baktığımızda geçen sene 50 dolarken bu sene 62,5 dolar olacak.

Yüzde yüz artış, kaçınılmaz bir artış. İç talepte bir daralma yok ama müşterilerimiz geçen yıla göre yüzde 80 ila 100 arasında farklı bir fiyatla karşılaşacak” yanıtını verdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.