Sakarya24 Sakarya Haberleri

Ekmeğe zam gelebilir

0 39

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu zam yağmurundan nasibini alarak 10 TL’ye yükselen ekmek fiyatlarına yeni zammın ilk sinyalini verdi.

Tezcan, buğday fiyatlarının dünya genelinde 220 dolar civarında olduğunu ancak Türkiye’de 320 dolara ulaştığını belirterek, çiftçilerin üretimden kopmaması için desteklenmeleri gerektiğini ifade etti. Ancak, bu desteğin alım fiyatları yerine devlet desteklerinin artırılması yoluyla yapılmasının daha yerinde olacağını vurguladı. Ekmek fiyatları konusunda ise Tezcan, buğday fiyatlarının 9.5-10 lira aralığında dengeli bir seviyede olduğunu dile getirdi.

DAR GELİRLİLERİ ZORA SOKABİLİR

Ekmek fiyatlarına zam gelebilir. Tezcan, kilogramı 9 lira 35 kuruştan satılan buğdayın piyasada olması gereken seviyeye geldiğini, bu fiyatın üzerine yapılacak her artışın doğrudan ekmek fiyatlarına yansıyarak tüketicileri zora sokacağını söyledi.

TUSAF Başkanı Tezcan global tarım, gıda ve enerji konulu uluslararası kongrede gazetecilerin sorularını yanıtladı. Unun dar gelirli kesimlerin temel gıda maddesi olduğuna işaret eden Tezcan, un üreticilerinin ekmek fiyatlarının artmasını önleyecek politikalara destek vererek enflasyonla mücadeleye büyük katkı sağladığını savundu.

Tezcan, hasat döneminde açıklanacak buğday alım fiyatlarının ne olması gerektiğine ilişkin soruyu, “Buğday 8.5 lira olarak açıklanmıştı. Buğday Şu anda 9 lira 35 kuruşla olması gereken fiyatta. Bunun üzerine ilave bir artış olmaması gerektiğini düşünüyorum. 9.5-10 liralar dengeli fiyat seviyesidir. Buğdayı 9.5-10 liranın üzerine çıkaracak her zam ekmek fiyatlarına zam olarak yansıyacaktır. Gelir durumu düşük olan kesim un tüketimi çok yüksek. Makul bir fiyat olmazsa bu kesim zorlanır” şeklinde yanıtladı

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.